Przewodnik po pompach hydraulicznych – sposób działania, serwis i konserwacja

Pompa hydrauliczna to urządzenie, które wykorzystuje ciśnienie płynu do generowania pracy mechanicznej. Pompa hydrauliczna znajduje swoje zastosowanie w niezliczonych miejscach na świecie i jest jednym z najpopularniejszych urządzeń. Zwykle używana jest w zastosowaniach przemysłowych, takich jak budownictwo, górnictwo i rolnictwo. W poniższym tekście przedstawiamy, jak wygląda serwis i konserwacja pompy hydraulicznej.

Co to jest pompa hydrauliczna i jak działa?

Pompa hydrauliczna to urządzenie, które wykorzystuje siłę płynu pod ciśnieniem do napędzania ruchu mechanicznego. Składa się z cylindra z wlotem i wylotem na każdym końcu oraz tłoka lub tłoka pośrodku. Płyn wpływa do cylindra przez wlot i wychodzi z niego przez wylot. Ruch tego tłoka lub nurnika wtłacza powietrze do przestrzeni między nimi, które następnie wypycha ciecz przez dołączony wąż pod wysokim ciśnieniem. Pompa hydrauliczna może być zasilana energią elektryczną, sprężonym powietrzem, parą lub hydrauliką (wodą).

Pompy hydrauliczne są często używane w pracach budowlanych i górniczych do przemieszczania materiałów ziemnych lub skalnych. Można je również spotkać na farmach, gdzie można je wykorzystać do podnoszenia wody ze studni lub nawadniania upraw.

Rodzaje pomp hydraulicznych

Istnieją cztery główne typy pomp hydraulicznych: łopatkowe, zębate, tłokowe i śrubowe. Dodatkowo wyróżnić można także pompę hydrauliczną na pasek i nożną. Każdy typ ma swoje zalety i wady.

Pompa hydrauliczna łopatkowa

Wykorzystuje tarczę obrotową z łopatkami, które wytwarzają częściowe podciśnienie po stronie ssącej pompy. Jest to najczęstszy typ pompy spotykany na placach budowy lub w każdym innym przemyśle, w którym dostęp do źródeł zasilania lub wody jest ograniczony.

Pompa hydrauliczna zębata

Wykorzystuje koła zębate jako siłę napędową swojego ruchu obrotowego i jest zwykle stosowana w zastosowaniach wysokociśnieniowych, takich jak oczyszczalnie wody lub przemysłowe procesy produkcyjne.

Pompa hydrauliczna tłokowa

Wykorzystuje tłoki do przemieszczania cieczy przez komorę i jest najczęściej spotykana w zastosowaniach niskociśnieniowych, takich jak hydraulika. Działają poprzez ściskanie płynu, który jest następnie wypychany przez otwór do innego pojemnika. Ze względu na swoją prostotę i wysoką wydajność pompy tłokowe są często używane do zastosowań niskociśnieniowych.

Pompa hydrauliczna śrubowa

Pompa śrubowa jest rodzajem pompy tłokowej, która wykorzystuje siłę śruby do wytworzenia działania pompującego. Śruba jest zamontowana na osi na jednym końcu cylindra i przymocowana do ramienia lub nurnika na drugim końcu. Ten nurnik może być poruszany ruchem posuwisto-zwrotnym poprzez obrót ramienia lub za pomocą innego mechanizmu, takiego jak krzywka lub mechanizm zębaty. Typ śrubowy jest zwykle używany w zastosowaniach na mniejszą skalę, gdzie przestrzeń jest ograniczona lub gdzie wibracje nie stanowią problemu.

Pompa hydrauliczna na pasek

Wykorzystuje pasek, który krąży wokół koła pasowego, aby przenieść napęd z jednej strony na drugą. Dwa główne typy tego typu to systemy z pojedynczym i podwójnym krążkiem. System pojedynczego koła pasowego ma jedno duże koło pasowe, które napędza obie strony pompy, podczas gdy układ podwójnego koła pasowego ma dwa mniejsze koła pasowe po każdej stronie pośredniego większego koła.

Pompa hydrauliczna nożna

Pompa umożliwia pracę w miejscach bez dostępu prądu i sprężonego powietrza. Pompy nożne są używane do różnych celów, mogą być stosowane zarówno jako zasilanie awaryjne, jak i podstawowe.

Jak sprawdzić czy pompa hydrauliczna jest dobra?

Kupując pompę hydrauliczną, chcesz mieć pewność, że jest dobrej jakości. Istnieją różne sposoby sprawdzenia, czy pompa hydrauliczna jest dobra.

Najczęstszym sposobem sprawdzenia, czy pompa hydrauliczna jest dobra, jest użycie szczelinomierza. Może być używany do pomiaru szczeliny między tłokiem a cylindrem w dowolnym momencie pracy. Jeśli jest za wysoki, oznacza to, że mogą wystąpić problemy z pompą. Jeśli nie masz pewności, jak sprawdzić, czy pompa jest sprawna, możesz spróbować użyć przepływomierza lub manometru do pomiaru ciśnienia, aby dowiedzieć się, co jest nie tak z pompą.

Warto regularnie sprawdzać stan, aby naprawa pomp hydraulicznych nie była dla nas zaskoczeniem. Jednym ze sposobów na sprawdzenia pompy hydraulicznej jest jej włączenie i sprawdzenie, czy silnik się uruchamia. Innym sposobem jest sprawdzenie poziomu oleju w zbiorniku i sprawdzenie, czy jest za niski. Lepszym sposobem jest użycie manometru oleju lub przełącznika ciśnienia. Możesz również użyć przepływomierza, który zmierzy, ile płynu przepływa przez niego w czasie. Jeśli używasz manometru, upewnij się, że jest skalibrowany przed użyciem go z pompą. Niektóre mierniki mogą nie być wystarczająco dokładne do tego celu i z tego powodu podają fałszywe odczyty.

Dlaczego pompa hydrauliczna wyje? Co robić gdy pompa hydrauliczna grzeje się

Pompa hydrauliczna powinna być w stanie wytrzymać ciśnienie, jakie uzyskuje z pompowanego płynu. W tym artykule dowiesz się, co zrobić, gdy pompa hydrauliczna zacznie hałasować i jak temu zapobiec.

Pompa hydrauliczna jest zaprojektowana tak, aby radzić sobie z wysokim ciśnieniem i natężeniem przepływu, ale gdy ciepło narasta wewnątrz pompy i wyparuje część cieczy w jej systemie, usłyszysz wycie. Jeśli pompa hydrauliczna wyje, może to świadczyć o konieczności jej konserwacji. Zbyt gorąca pompa spowoduje uszkodzenie maszyny. Najlepszym rozwiązaniem byłoby schłodzenie pompy wodą lub lodem przed jej wyłączeniem i pozostawienie do samoczynnego ostygnięcia.

Ważne jest również, aby przed ponownym przystąpieniem do pracy z pompą sprawdzić, czy nie ma żadnych śladów uszkodzeń na częściach maszyny. Gdy pompa hydrauliczna jest zbyt gorąca, metalowe części mogą pękać. Dzieje się tak, gdy nie konserwujesz prawidłowo swojej maszyny i nie wymieniasz regularnie oleju.

Gdy pompa hydrauliczna nagrzewa się, może to spowodować uszkodzenie innych części maszyny. Ma to również wpływ na wydajność Twojej maszyny. Kiedy pompa hydrauliczna się nagrzewa, należy wykonać pewne czynności, aby upewnić się, że nie uszkodzisz żadnej innej części maszyny ani nie wpłyniesz na jej wydajność. Sprawdź czy:

  • nie ma wycieków i napraw je jak najszybciej,
  • rury nie są zatkane,
  • w układach chłodzenia nie ma zatkań,
  • nie ma wycieków płynu chłodzącego i napraw je jak najszybciej.

Jeśli nie jesteś pewny jak powinna wyglądać prawidłowa naprawa pomp hydraulicznych warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.