Jeden z ostatnich procesów odbywających się na linii produkcyjnej to paletyzacja. Niezależnie od tego, jakie produkty są wytwarzane w danym zakładzie, przed jego opuszczeniem muszą być spakowane i umieszczone na paletach, aby później zostały dostarczone do sklepów lub innych firm. Jak zoptymalizować ten proces? Czy powierzenie paletyzacji robotom to dobry wybór?
Paletyzacja wykonywana przez człowieka — czy to się opłaca?
Paletyzacja to zadanie trudne i żmudne dla człowieka. Polega ono na układaniu gotowych produktów na paletach, co nierzadko związane jest z przenoszeniem ciężkich rzeczy — kartony, w których zamknięte są produkty, mogą bowiem ważyć nawet 10-15 kilogramów. Warto także zaznaczyć, że paletyzowanie zmusza do częstego schylania się, a to w krótkim czasie może prowadzić do uciążliwego bólu pleców. Często pracownicy muszą też się wspinać, układając towary na górnych paletach, co także nie należy do łatwych zadań.
Kolejny czynnik wpływający na trudność wykonywania paletyzacji przez człowieka to fakt, że w tym przypadku istotną rolę odgrywa zazwyczaj czas. W związku z tym na linii produkcyjnej co około 2-3 sekundy mogą pojawiać się nowe kartony, które od razu trzeba odpowiednio ułożyć. Nierzadko konieczne jest ściąganie z linii produkcyjnej 2, 3, a nawet 4 opakowań jednocześnie. To w połączeniu ze znaczną wagą produktów często powoduje, że dla wielu osób wykonanie tego zadania w prawidłowy sposób będzie po prostu niemożliwe.
Dodatkowo w wielu zakładach pracownikom powierza się też wykonanie inspekcji, a więc sprawdzenie, czy wszystkie opakowania mają odpowiednią wagę, a także etykietę z czytelnym nadrukiem. Nierzadko do ich zadań należy również sprawdzenie, czy każdy z kartonów został odpowiednio zaklejony. Praca ta jest ciężka, więc pracownicy szybko się męczą i potrzebują przerw. Co więcej, wykonywanie monotonnych obowiązków zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędów, co z kolei często wiąże się ze stratą towaru.
Paletyzator współpracujący — dla kogo?
Innowacyjne rozwiązania techniczne sprawiają, że obecnie paletyzacją nie musi zajmować się człowiek. Z powodzeniem może zastąpić go specjalnie przygotowany do tego robot. Wszędzie tam, gdzie waga układanych na paletach produktów nie przekracza 15 kilogramów dobrym rozwiązaniem będzie montaż stacji do paletyzacji z cobotem. Ten może wydajniej i efektywniej zajmować się układaniem towarów na paletach, pracując tuż obok człowieka, bez wygrodzeń i zajmowania znacznej przestrzeni.
Paletyzator wykonuje określone zadania w krótszym czasie niż człowiek. Co więcej, nie potrzebuje on przerw, nie bierze urlopów czy dni wolnych ze względu na chorobę. Dzięki temu może pracować nieprzerwanie przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Warto przy tym zaznaczyć, że paletyzatory układają opakowania zgodnie z oczekiwaniami człowieka — nowoczesne oprogramowanie pozwala na szybkie i bezproblemowe wskazanie za pomocą ekranu dotykowego, jak mają być ułożone kolejne kartony.
Dodatkowo dedykowany przenośnik posiada często system wizyjny do kontroli etykiet oraz poprawności zamknięcia kartonów. Roboty mogą również same sprawdzać wagę przenoszonych produktów. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli uniknąć wielu błędów, które podczas paletyzacji mógłby popełnić człowiek. Co więcej, przenośnik może być wyposażony w miejsce odrzutu sztuk NOK. W związku z tym stacja do paletyzacji wyposażona w robota współpracującego to dobry wybór dla przedsiębiorstw, którym zależy na efektywności pracy oraz ciągłości całego procesu produkcyjnego bez wygospodarowywania miejsca na klasyczne, duże roboty przemysłowe.
Stacja paletyzująca z robotem przemysłowym — kiedy to dobry wybór?
Jeżeli masa przenoszonych towarów przekracza 15 kilogramów, najlepszym wyborem będzie montaż stacji paletyzującej z robotem przemysłowym. Może on, podobnie jak cobot, zapewnić efektywną oraz wydajną pracę, co daje mu przewagę nad człowiekiem zajmujących się paletyzacją. W jego przypadku trzeba jednak pamiętać, że należy przeznaczyć na niego nieco więcej miejsca niż na model współpracujący, ponieważ wymaga on montażu specjalnej klatki ochronnej. Dzięki niej robot przemysłowy nie stanowi zagrożenia dla pracowników.
Warto zaznaczyć, że również robot przemysłowy może zajmować się nie tylko przenoszeniem, lecz także kontrolą poszczególnych opakowań. Tego rodzaju paletyzator jest polecany też do wszystkich zakładów, w których szczególnie ważną kwestię stanowi czas wykonania poszczególnych procesów na linii produkcyjnej.
Człowiek, cobot czy robot przemysłowy — co wybrać?
Roboty zarówno te współpracujące, jak i przemysłowe, będą znacznie bardziej wydajne niż pracownicy zajmujący się paletyzacją. Który z dwóch rodzajów sprzętu wybrać? Wszystko zależy od tego, jak dużo miejsca ma firma na postawienie stacji do paletyzacji, a także od wagi przenoszonych produktów. W razie wątpliwości warto też spotkać się ze specjalistami tworzącymi stacje do paletyzacji, którzy doradzą, w jakiego robota zainwestować, aby zoptymalizować ostatnie procesy na linii produkcyjnej.