Ogrzewanie na podczerwień – jakie są koszty miesięczne?

Jedną z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych form ogrzewania budynku jest instalacja infrared, czyli ogrzewanie na podczerwień. Ten typ instalacji grzewczej ma wiele zalet, wśród których wymienia się głównie uzyskanie maksymalnego komfortu cieplnego i ekologiczne działanie. Dla wielu inwestorów argumentem kluczowym jest jednak miesięczny koszt ogrzewania, jaki muszą ponieść w okresie zimowym.

Działanie instalacji infrared a koszty

Niskie, miesięczne koszty ogrzewania domu lub mieszkania ogrzewaniem na podczerwień wynikają bezpośrednio ze specyfiki jego działania. Ogrzewanie to samo w sobie nie wytwarza ciepła, ale oddaje promienie podczerwone do otoczenia. Promienie te pochłaniane są przez okoliczne przedmioty, np. meble lub stół, a także przez ludzi. Nagrzane w ten sposób przedmioty lub ludzie oddają ciepło do otoczenia.

Właśnie dzięki temu mówi się o wysokim komforcie cieplnym, który wytwarza ogrzewanie infrared. Temperatura odczuwalna jest średnio o 3-4 stopnie wyższa niż aktualna temperatura pomieszczenia. Nie ma też strat ciepła, które w przypadku innych instalacji powstają przy jego przesyle lub zamianie, np. z pieca do wody, z wody do grzejników, a z grzejników do powietrza.

Co wpływa na miesięczne koszty ogrzewania?

Wydajność instalacji jest bardzo duża, jednak do prawidłowego i energooszczędnego działania ogrzewanie na podczerwień wymaga właściwych warunków. Na miesięczny koszt ogrzewania na podczerwień wpływ mają takie elementy jak:

  • rodzaj materiału, z jakiego zbudowany jest budynek mieszkalny,
  • szczelność okien i drzwi,
  • na którą stronę świata wychodzą okna,
  • poziom usytuowania mieszkania, np. parter lub czwarte piętro,
  • wysokość pomieszczeń,
  • rodzaj ocieplenia budynku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz,
  • ilość mieszkańców,
  • preferowana temperatura.

Oczywistym jest fakt, że duże straty ciepła, które powstają w miejscach nieszczelnych, zwiększą koszty ogrzewania domu. Zależność ta zachodzi bez względu na rodzaj wybranego ogrzewania.

Ogrzewanie na podczerwień – koszty miesięczne, na jakie trzeba się przygotować?

Ogrzewanie na podczerwień koszty miesięczne

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, od których zależy miesięczny koszt ogrzewania na podczerwień, nie da się jednoznacznie określić ile tak na prawdę inwestor będzie musiał zapłacić za ogrzanie swojego lokum, jednak można podać wartość przybliżoną. Szacuje się, że ogrzewanie na podczerwień koszty miesięczne generuje na poziomie 3-5 zł/m2. Oznacza to, że za ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 m2 to miesięczny koszt rzędu 150-250 zł, a domu o powierzchni 120 m2 – 360-600 zł. Koszt jest zatem podobny do tego, który trzeba ponieść ogrzewając budynek najbardziej ekonomicznymi systemami centralnego ogrzewania.

Czy można sprawdzić miesięczny koszt ogrzewania przed montażem instalacji?

Przed montażem instalacji infrared można w łatwy sposób przetestować jakie będą przybliżone koszty miesięczne stosowania tego ogrzewania. Trzeba wybrać jedno, niewielkie pomieszczenie w domu, najlepiej takie, które posiada co najmniej dwie ściany zewnętrzne, oraz zainwestować w żarówki używane na potrzeby ogrzewania, czyli takie, które rozgrzewają się do 500C. Łączna moc tych żarówek powinna odpowiadać mocy, którą zaleca producent ogrzewania na dany metraż. W pokoju trzeba zakręcić grzejniki i rozmieścić żarówki tak, aby świeciły na miejsca, w których często się przebywa, oraz na ściany. Przed włączeniem żarówek trzeba spisać liczniki.

W trakcie testu należy przebywać w ogrzewanym żarówkami pomieszczeniu. Dzięki temu będzie można sprawdzić komfort cieplny. Warto także zmierzyć temperaturę panującą w pokoju – można ją regulować, np. wyłączając żarówki, kiedy temperatura jest zbyt wysoka.

Tak skonstruowany eksperyment powinien potrwać kilka dni. Wtedy wpływ ogrzewania podczerwienią będzie odczuwalny. Po kilku dniach trzeba sprawdzić stan liczników i odjąć wartość sprzed eksperymentu. Wynik należy podzielić przez liczbę dni trwania eksperymentu i porównać z przeciętnym zużyciem prądu.

W ten sposób można też policzyć miesięczny koszt ogrzewania całego mieszkania ogrzewaniem infrared.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *