W ostatnich latach w budownictwie stawia się na to, by wykorzystywać te materiały, które pozwolą na oszczędzenie szybko kurczących się zasobów naturalnych. Dlatego opracowywane są rozwiązania, które umożliwią to, by dzięki właściwemu ociepleniu budynków, nie wykorzystywać zbyt dużo surowców na ich ogrzewanie.
Bloczki betonowe – co to takiego?
Najważniejsze jest oczywiście używanie odpowiednich materiałów do budowy i izolacji cieplnej ścian. Muszą to być takie materiały, które zapobiegną powstawaniu mostków termicznych i zapewnią ciągłość izolacji termicznej we wszystkich trudnych miejscach (narożniki, oparcie ściany na fundamencie). Jakie materiały do ocieplania domu wybierać?
Jest to jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej opłacalnych sposobów na szybkie wznoszenie ścian jednowarstwowych, które nie potrzebują dodatkowego ocieplenia. Sprawdzony producent materiałów budowlanych na pewno będzie miał do zaoferowania takie bloczki betonowe, których parametry izolacyjności termicznej sprawią, że będą one doskonałą opcją w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. W takich bloczkach zastosować można styropianowy rdzeń (równoważący zewnętrzne ocieplenie ze styropianu, który to stosuje się zazwyczaj w przegrodach dwuwarstwowych).
W jaki sposób wykonane są bloczki betonowe?
W bloczkach, szczególnie tych wykonanych z keramzytobetonu, wewnętrzna wkładka izolacyjna jest wykonana w ten sposób, że nie ma tam możliwości powstania mostków termicznych. Takie rozwiązanie sprawia, że współczynnik ciepła materiału budowlanego jest niezwykle niski. Do tego taki ciepły, a zarazem energooszczędny dom „oddycha”. Sprawia to, że wewnątrz budynku zbudowanego z tego rodzaju betonowych bloczków, panuje korzystny mikroklimat.
Mimo tego że rdzeń styropianowy bloczków jest dość duży, to i tak zazwyczaj są one wyrobem ognioodpornym. Są również bardzo wytrzymałe. Warto też wiedzieć, że bloczki betonowe (ale z betonu komórkowego) stać się mogą płytkami termoizolacyjnymi, które ocieplą budynek od wewnątrz. Co ciekawe, ich współczynnik lambda (λ) jest zbliżony do wartości uzyskiwanych przez takie materiały ociepleniowe jak styropian czy wełna mineralna, dlatego czasem może je zastępować.
Bloczki z betonu komórkowego stosuje się głównie jako dodatkową warstwę ocieplenia ścian zewnętrznych tam, gdzie występuje obniżona ciepłochronność. Mowa tutaj o wieńcach stropowych i nadprożach. Aby taką izolację cieplną wykonać, zawsze należy jednak dokonać analizy paroprzepuszczalności poszczególnych warstw ściennych – zminimalizuje to ryzyko kondensacji pary wodnej w grubości muru. Grubość warstwy ociepleniowej z bloczków betonowych z betonu komórkowego zazwyczaj wynosi 5-10 cm.
Ocieplenie domu – jak jeszcze można je poprawić?
Ściany, dachy płaskie czy też podłogi, można ocieplać także dwoma tradycyjnymi materiałami, przede wszystkim styropianem albo wełną mineralną. Wykazują one podobne właściwości izolacyjne, jednak różnią się takimi parametrami jak np. nasiąkliwość, izolacja akustyczna, odporność na chemikalia czy też wytrzymałością na obciążenia. I tak:
- Styropian. To materiał ociepleniowy odporny na wilgoć, samogasnący, ale słabo izolujący akustycznie. Nie jest on odporny na działanie niektórych rozpuszczalników (dlatego nie należy go używać razem z lepikami, niektórymi klejami i farbami rozpuszczalnikowym). Systemy płyt styropianowych do ociepleń można zakupić w bardzo korzystnych cenach, choć oczywiście bywają one zróżnicowane – w zależności od lambdy, czyli współczynnika przewodzenia. Im jest on niższy, tym materiał cieplejszy, a cena wyższa. Płyty styropianowe dzieli się na te wykonane ze styropianu białego albo szarego. Te drugie zawierają domieszki tzw. dodatków uszlachetniających, np. grafitu.
Mają także lepsze parametry izolacyjności. Są więc trochę droższe, ale można położyć nieco cieńszą ich warstwę. Styropian jako materiał do izolacji cieplnej jest stosowany już od wielu lat, więc został sprawdzony na wiele sposobów. Można go zastosować tak naprawdę w każdym miejscu domu. Do tego zarówno biały, jak i szary styropian używa się do wykonania ociepleń zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Warto jednak zaznaczyć, że wszędzie tam gdzie styropian (czyli polistyren ekspandowany EPS) będzie mógł mieć kontakt z wodą, lepszym wyborem do izolacji będzie styrodur (tzn. polistyren ekstrudowany XPS). Oba materiały ociepleniowe są wytwarzane z tego samego materiału, ale w odmiennych procesach technologicznych. - Wełna mineralna. To materiał niepalny, zapewniający dobrą izolację akustyczną, dobrze znoszący chemikalia i wysoką temperaturę. Wełna mineralna jest także elastyczna, dzięki czemu szczelnie wypełnia przestrzenie, w których jest układana. Cechuje ją także duża paroprzepuszczalność, zmniejsza ryzyko zatrzymywania wilgoci w budynku, ale zamoczona straci swoje właściwości izolacyjne. Współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej jest podobny do lambdy styropianu – wynosi między 0,03 a 0,04 W/(m·K), jednak wełna mineralna jest materiałem nieco droższym. Do ocieplania wełną poddaszy wykorzystuje się miękkie płyty z wełny lub też rolowane maty. Natomiast do ocieplania ścian najlepsze są płyty z wełny mineralnej półtwarde i twarde. Ze względu na jej specyfikę, wełnę montuje się trochę trudniej niż styropian, dlatego koszty robocizny w systemach ociepleń opartych na wełnie mineralnej są wyższe.
Na koniec warto wspomnieć, ze do izolacji poddaszy i dachów stosuje się jeszcze często pianę poliuretanową. Jest ona nanoszona albo natryskowo (PUR) albo w postaci gotowych płyt (PIR).