Niedopalony ekogroszek w popielniku – co z nim zrobić?

Ekogroszek to węgiel wysokiej jakości o odpowiedniej wielkości granulatu. Jest uznawany za rodzaj zielonej energii, bo podczas jego spalania, do atmosfery przedostaje się stosunkowo niewiele zanieczyszczeń. Z tego powodu nie obejmują go przepisy ustawy antysmogowej. Przez wiele osób uznawany jest za przyszłość ogrzewania w Polsce.

Po pierwsze: jakość ekogroszku

Z założenia ekogroszek to węgiel o bardzo wysokiej jakości. Nie powinien pozostawiać po sobie zbyt dużej ilości odpadów. Przyjmuje się, że poprawne jest ok. 7% popiołu. Reszta, czyli 93% – powinno się spalić. To oczywiście, tylko teoria. W praktyce, sprzedawane są bardzo różne gatunki ekogroszku. Część z nich, nie jest też tak czysta jak opisuje to producent, na opakowaniu. Sprowadza się, do tego, że w popielniku pojawia się sporo popiołu, spieki węglowe i niedopalony ekogroszek. Trzeba od razu podkreślić, że nie jest to sytuacja prawidłowa.

Ekogroszek powstaje z tradycyjnego węgla. Jest on jednak oczyszczony i zawiera dużo mniej siarczanów. Przy spalaniu nie emituje zbyt dużo tlenków siarki, węgla oraz furanów. Z tego, powodu uznawany jest za ekologiczne źródło energii. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że ludzie – to ludzie. Kupując ekogroszek od niesprawdzonych dostawców ryzykuje się kupno zwykłego groszku węglowego lub kiepskiej jakości produktu z Czech. W takim wypadku, nie można spodziewać się fantastycznych parametrów. Jeżeli opał jest słabej jakości, to będzie to miało odzwierciedlenie w powstających odpadach. Jeśli decydujemy się na piec na ekogroszek, to bezwzględnie powinniśmy używać sprawdzonych i wysokogatunkowych materiałów.

Spiekalność ekogroszku

niedopalony ekogroszek w popielniku

To bardzo ważna cecha ekogroszku. Koniecznie należy o niej wspomnieć, zanim zabierzemy się za niedopalony ekogroszek w popielniku.
Spiekalność to cecha, która charakteryzuje wszystkie gatunki ekogroszku. Jest to zdolność węgla kamiennego do przejścia w czasie ogrzewania (w temperaturach 350–500°C) w stan plastyczny i tworzenia się twardego oraz dobrze spieczonego koksu. Powstaje on w wyniku zlepiania się ze sobą pojedynczych ziaren węglowych. Spiekalność dla ekogroszku (podana w skali Rogi) powinna wynosić nie więcej niż 20. Zbyt duża spiekalność utrudnia proces spalania. Im wyższy współczynnik spiekalności, tym ekogroszek ma wyższą tendencję do spiekania się. Zła jakość opału to główny powód ich powstawania, ale są też przyczyny, które leżą po stronie kotła i jego użytkowania.

  1. Napowietrzanie – Przyczyną tworzenia się spieków może być m.in. zbyt intensywne napowietrzanie, które powoduje schładzanie spalin i spadek wydajności kotła. Można go zmniejszyć, zmieniając parametry w sterowniku pieca. Proces spalania ze zbyt dużą ilością powietrza, które schładza spaliny może prowadzić również do tworzenia się spieków żużlowych, czyli szlaki. W takim wypadku wystarczy zmniejszyć dmuchawę.
  2. Niewłaściwa pozycja deflektora – Drugą przyczyną może być zbyt niskie umieszczenie deflektora. Powoduje to zbyt szybkie spalanie się opału, z powodu wzrostu temperatury na palenisku. Jeżeli deflektor jest zbyt nisko, to wystarczy poprawić jego ustawienie. Dla pewności, można poprosić o pomoc przy tej czynności, wykwalifikowanego serwisanta.

Dlaczego spieki ekogroszku są powodem do zmartwień?

popiól z ekogroszku

Spieki palą się bardzo wolno, a to powoduje straty energii. Ogrzewanie, więc staje się mniej wydajne i pochłania więcej opału, czyli też – pieniędzy. Przy paleniu ekogroszkiem o bardzo dużej spiekalności, wytwarzają się dużo większe niż zazwyczaj ilości popiołu. Piec, trzeba bardzo często czyścić, co utrudnia jego obsługę i wiąże się z dodatkową pracą. Fundusze zaoszczędzone na zakupie ekogroszku gorszej jakości, zostaną wydane na doczyszczanie kotła.

Niedopalony ekogroszek

Czasami, można znaleźć niedopalony ekogroszek w popielniku. Taki, który przeszedł przez piec, ale nie został w ogóle dotknięty spalaniem. Może tak się dziać dlatego, że jest wypychany przez podajnik poza obszar paleniska. Właściwie, z podajnika wpada od razu do popielnika. Jest to rzecz, którą koniecznie należy poprawić, aby osiągnąć właściwą wydajność ogrzewania. Najlepiej jest edytować ustawienia sterownika. Powinno się zwiększyć odstępy między podaniami opału oraz jednocześnie zmniejszyć czas podawania. Niestety, nie ma na to uniwersalnego lekarstwa. Każdy model pieca i każde sterowniki, rządzą się odrobinę innymi prawami. Najlepsze efekty osiągnie się poprzez zmianę jednego czynnika – np. odstępu między podaniami i obserwowania skutków. Jeżeli nie będą one zadowalające, to trzeba próbować, aż osiągnie się sukces. Można też sugerować się podpowiedziami producenta. Wiele kotłów ma instrukcje obsługi, w których szczegółowo wyjaśniono tę problematykę oraz zaproponowano gotowe rozwiązania.

Serwis pieców do ekogroszku

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do pozostawania niedopalonego ekogroszku w popielniku lub innych problemów z piecem, najlepiej jest zwrócić się po pomoc do fachowca. Można zrobić to za pośrednictwem specjalistycznych for (których w tej branży jest bardzo dużo) lub kontaktując się bezpośrednio z serwisem. Piece to dość zaawansowane technicznie urządzenia, które do prawidłowego działania potrzebują prawidłowego ustawienia sterowników. Nic, więc dziwnego, że czasami nie obędzie się bez fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *