Kotły na ekogroszek – ranking 2019

Ekogroszek jest paliwem węglowym, charakteryzującym się niską zawartością siarki oraz tym, że jest wysokokaloryczny – co sprawia, że ma wysoką sprawność spalania. Do tego ma on relatywnie niską cenę. Wszystko to sprawia, że coraz częściej wykorzystuje się go do ogrzewania domów i innych budynków.

Kotły na ekogroszek ranking 2019

Ekogroszek produkuje ciepło, kiedy jest spalany w kotłach ekologicznych. Wybór odpowiedniego pieca jest sprawą bardzo istotną, bo będzie on służył przez przynajmniej kilkanaście lat. Piec CO na ekogroszek powinien cechować się wysoko rozwiniętą automatyką. Dzięki temu przy jednorazowym wsypaniu paliwa będzie ogrzewał dom przez kilka dni. Ważne więc, by sterownik kotła – zarządzający podajnikiem – odpowiednio dozował jego dostarczanie do komory spalania. Dobry kocioł na ekogroszek zapewni odpowiedni komfort cieplny, ale musi być też przyjazny dla osoby go obsługującej. Dlatego też tak ważne jest, by go odpowiednio wybrać, porównując rozwiązania dostępne obecnie na rynku.

Aby ogrzewania budynku ekogoroszkiem było bezproblemowe i naprawdę efektywne, używany do tego piec powinien być dostosowany do potrzeb gospodarstwa domowego. Powinien być on oczywiście możliwie najwyższej jakości. Wśród najlepszych kotłów wyróżnić można obecnie:

5) Kocioł Ogniwo Eko PLUS M

Konstrukcja kotła umożliwia jego pracę w dość szerokim zakresie mocy, a do tego z wysoką sprawnością cieplną oraz niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Wygodne jest to, że kocioł ten ma: dobrą jakość wykonania, niezawodną ochronę gwarancyjną, ale i tak łatwo można znaleźć do niego części zamienne. Sprzęt ten jest prosty w obsłudze, posiada sterownik, ma także dużą i wygodną szufladę na popiół oraz mechanizm zewnętrzny, który pozwala wyczyścić wymiennik bez otwierania kotła. Wymiennik ten ma zaś zamkniętą od góry komorę spalania, która zmniejsza straty niezupełnego spalania paliwa. Pojemność zasobnika na ekogroszek sięga tutaj 180 litrów, a podajnik (znajdujący się po lewej stronie) działa automatycznie. Kocioł Ogniwo Eko PLUS M posiada kilka przydatnych czujników, w tym czujnik: temperatury kotła, temperatury spalin, temperatury podajnika, a także czujnik zablokowania mechanizmu śrubowego podajnika.

4) Kocioł Silver Eko 5 PLUS

Sprzęt ten spełnia normę 5 klasy według PN-EN 303-5:2012 i Ekoprojektu. Zapewnia on więc ekologiczne, bezdymne spalanie paliwa. W tym kotle centralnego ogrzewania na ekogroszek, pojemność zasobnika wynosi 168 litrów. Tym, co charakteryzuje sprzęt jest: wysoka sprawność cieplna, automatyczna praca, a także szybka i dość prosta obsługa. Dzięki niemu efektywne ogrzeje się powierzchnię budynku do 130 m2. Kocioł Silver Eko 5 PLUS ma sterownik, który może obsłużyć do trzech pomp. Piec nie posiada dodatkowego rusztu. Maksymalna temperatura stosowania sprzętu to 80°C. W zależności od preferencji wybrać można model, w którym podajnik znajduje się albo z lewej albo z prawej strony.

3) Kocioł Galmet C.O. KWPD

Ten kocioł łączy najlepsze cechy kotłów z podajnikiem KWP i rusztu wodnego. Posiada on zainstalowany na stałe ruszt, który umożliwia szybszy odbiór ciepła i dzięki temu daje wydajną pracę kotła – na poziomie do 84%. Konstrukcja tego kotła oraz dedykowane oprogramowanie (z algorytmem PID) sterownika pozwalają na dopasowanie jego konfiguracji do konkretnych potrzeb (tzn. do określonego rodzaju paliwa – w tym ekogroszku). Wtedy dobierane są optymalne konfiguracje podajnika i retorty. To właśnie podajnik prosty i stała retora sprawiają, że kocioł ten polecany jest do spalania ekogroszku. Piec może pracować w instalacjach typu otwartego: z obiegiem grawitacyjnym albo wymuszonym. Jednak po zastosowaniu grupy zabezpieczającej, można go użytkować także przy instalacjach zamkniętych. Zasobnik pieca może znajdować się z lewej lub prawej strony (w zależności od potrzeb użytkowników).

2) Kotły grzewcze Optimus 5

Można w nich palić zarówno ekogroszkiem, jak i węglem kamiennym. Kotły te posiadają sterownik, który koordynuje prace takich elementów jak: podajnik, pompa obiegowa c.o., pompa ciepłej wody (użytkowej i cyrkulacyjnej), dmuchawa. Sterownik ten automatycznie dobiera pauzę dawki paliwa i ilość powietrza, a użytkownik pieca nastawia jedynie temperaturę kotła. W lecie kocioł pozwala też na uruchomienie trybu wyłącznie ciepłej wody użytkowej (bez ogrzewania pomieszczeń). Do zalet kotła Optimus 5 można zaliczyć także to, że: jego sprawność cieplna sięga powyżej 90%, ma on górny wylot spalin, a pozioma konstrukcja wymiennika pozwala na jego łatwe i szybkie czyszczenie przez uzytkowników. Kocioł ten spełnia też wymagania 5 klasy granicznych wartości emisji zanieczyszczeń, a w zakresie efektywności energetycznej dla kotłów grzewczych na paliwa stałe spełnia wymagania według klasy B.

1) Kotły z podajnikiem na ekogroszek Sztoker+

kotły na ekogroszek - ranking 2019

Jest to obecnie najlepszy kocioł, odznaczający się klasą 5. Pokazuje ona, że jest to sprzęt najwyższej jakości, niemal nie emitujący zanieczyszczeń, działający zgodnie z normami europejskimi. Sprzęt ten działa automatycznie, w oparciu o sterowanie zdalnie, niemal całkowicie wykluczając ingerencję człowieka. Kotły Sztoker+ wykonane ze stali są bezpieczne i odznaczają się wysoką sprawnością cieplną. Mają też niezawodny układ automatyczny, a za podawanie ekogroszku do paleniska odpowiada w nich bardzo trwały podajnik ślimakowy (z opatentowaną konstrukcją).

Tym, co sprawia, że kotły Sztoker+ są najlepszym wyborem, stają się ich liczne zalety. Przede wszystkim to, że są proste w obsłudze i minimalizują manualną obsługę sprzętu (paliwo podawane jest automatycznie).Kotły te umożliwiają ciągły proces dostarczania ciepłej wody, a zarazem pozwalają na całkowitą kontrolę nad sterowaniem dodatkowym obiegiem grzewczym. Mają też panel zdalny T1000, który daje możliwość regulacji parametrów grzewczych z przestrzeni mieszkalnej. O ich bezpieczeństwie świadczy zaś to, że posiadają system alarmowy, który informuje o otwarciu klapy zasobnika, a więc eliminuje ryzyko wystąpienia zagrożenia pożarowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *