Jak działają promienniki podczerwieni i kiedy warto z nich skorzystać?

Promienniki podczerwieni grzeją dzięki emisji fal promieniowania podczerwonego. W przeciwieństwie do klasycznych grzejników konwekcyjnych, które większość ciepła przekazują dzięki ruchowi powietrza opływającego elementy grzejne. Jednak nie wszystkie promienniki można wykorzystać do stałego ogrzewania pomieszczeń. Promienniki posiadają halogenowe bądź ceramiczne grzałki. Po uruchomieniu bardzo szybko nagrzewają się one do wysokiej temperatury i szybko ogrzewają otaczające ich przedmioty. Powietrze wokół jest jednak chłodniejsze.

Promienniki podczerwieni a ogrzewanie miejscowe

Promienniki ceramiczne i halogenowe są na ogół przenośne. Można więc nimi z powodzeniem ogrzewać pomieszczenia używane okazjonalnie. Tak naprawdę bowiem długotrwałe przebywanie w sąsiedztwie elementów grzejnych komfortowe nie jest. Przedmioty, które znajdują się za blisko promienników, mogą ulec zniszczeniu i zapalić się. Urządzenia tego typu są jednak bardzo ciche.

Promienniki podczerwieni a ogrzewanie stałe

W tym przypadku stosuje się promienniki, które mają postać cienkich płyt o dużej powierzchni. To tzw. promieniujące płyty grzejne. Posiadają one osłonięte elementy grzejne i nie osiągają tak wysokiej temperatury jak klasyczne promienniki podczerwieni. W praktyce jest to nie więcej niż 95 stopni Celsjusza. Mają długość do dwóch metrów i moc do 1000 W. Powinno się mocować je na suficie, gdyż wówczas można w równomierny sposób ogrzać całe mieszkanie. Co ciekawe, efekt działania tego rodzaju paneli przypomina nieco ogrzewanie podłogowe, ale wyróżnia się mniejszą bezwładnością cieplną i wyższą temperaturą powierzchni grzejnej. Dlatego odczuwalny jest wysoki komfort cieplny.

Czy promienniki ciepła warto zastosować w mieszkaniu?

Promiennik podczerwieni - co to takiego?

Okazuje się, że promienniki podczerwieni dobrze sprawdzają się jako źródło ciepła poza sezonem grzewczym. Są przy tym bardzo proste w obsłudze. Działają na prąd, a więc należy je tylko podłączyć do źródła zasilania. Są przy tym o wiele lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne urządzenia grzewcze. Cechują się bowiem wysoką wydajnością i są tańsze w eksploatacji. Wynika to z zasady ich działania. Promienniki nie ogrzewają powietrza jak klasyczne grzejniki, a ludzi i przedmioty różnego rodzaju. Tradycyjne źródła ogrzewania podwyższają temperaturę otoczenia i to z powietrza ciepło płynie do ludzi. Jeśli w pomieszczeniu jest więcej promienników, mogą one z powodzeniem pełnić rolę głównego źródła ciepła. Są również bardzo wygodne w użytkowaniu.

Ogrzewanie tarasów i domków letniskowych

Promienniki ciepła mają bardzo szerokie zastosowanie. Na tarasie nie sprawdzają się bowiem klasyczne sposoby ogrzewania, a więc takie, które zwiększają temperaturę otoczenia. Z kolei dobrym rozwiązaniem są tam promienniki podczerwieni. Dzięki ogrzewaniu tarasu można wydłużyć okres korzystania z niego. W końcu również długie jesiennie wieczory spędzone na tarasie mogą być piękne. Warto też pamiętać o domkach letniskowych, które na ogół nie posiadają własnej instalacji grzewczej. Jest jednak do nich podprowadzony prąd. Dlatego jak najbardziej można wyposażyć je we wspomniane promienniki podczerwieni. Wówczas w domkach spędzać można również chłodniejsze dni.

Jak wybrać odpowiedni promiennik ciepła?

W tym przypadku sporo zależy od tego, do jakiej temperatury nagrzewają się całe promienniki lub ich części. Okazuje się bowiem, że każde źródło ciepła podczerwieni ma nieco inne wartości długości fali cieplnej. Różnią się one między sobą również charakterystyką fizyczną, która zależy od powstających na nich temperatur. Przykładowo temperatury rzędu 2000 stopni Celsjusza można wytworzyć tylko w elektrycznych lampach kwarcowo-halogenowych. W tym przypadku elementem żarzącym jest włókno wolframowe.

Promienniki tego rodzaju sprawdzają się do ogrzewania na powietrzu i w budynkach o dużej kubaturze. Są stosowane również wszędzie tam, gdzie jest potrzeba szybkiego działania, ale tylko przez określony czas i na określonej powierzchni. Temperaturę od 1100 do 1400 stopni Celsjusza wytwarzają żarzące się włókna węglowe w lampach kwarcowych. Ciepło tego zakresu wyróżnia się średnim natężeniem, które trudno jest ukierunkować. Dlatego dobrze działa na bliskich odległościach. Z kolei palący się gaz wytwarza temperaturę około 1000 stopni Celsjusza.

Urządzenia wykorzystujące to zjawisko wykorzystywane są m.in. w przemyśle do ogrzewania hal czy w procesach technologicznych obróbki tworzyw sztucznych. Promienniki kwarcowe stosowane są też do ogrzewania niewielkich biur i gabinetów. Oczywiście przy wyborze promiennika podczerwieni warto pamiętać o sprawności w przesyłaniu ciepła. To parametr, który wpływa na całościowe koszty eksploatacji, jakość i bezpieczeństwo stosowania promienników ciepła. Jednak nie należy utożsamiać sprawności lamp stosowanych w oprawach promiennikowych ze sprawnością całego urządzenia grzewczego. Tymczasem robi tak wielu producentów. Klasyczne promienniki standardowe posiadają najczęściej duży reflektor o wysokiej sprawności. Ich sprawność wynosi średnio 73%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *