Gdzie kupić koks opałowy?

W obliczu narastającego problemu, jakim jest poziom smogu, zasnuwającego od dłuższego czasu krajobraz dużych miast, nie dziwi zainteresowanie materiałami opałowymi, które ograniczają jego powstawanie. Do takich materiałów należy na przykład koks opałowy, znakomicie nadający się do zasilania zarówno pieców czy kotłów w budynkach publicznych, jak i na potrzeby grzewcze prywatnych gospodarstw. Przed osobami pragnącymi za jego pomocą ogrzewać domy pojawia się jednak zadanie – skąd pozyskać koks najwyższej jakości?

Gdzie kupić koks opałowy?

Paliwo to, w którego skład wchodzi do 95% czystego węgla pierwiastkowego, należy kupować w ilości, która uwzględniają specyficzne potrzeby grzewcze danego budynku. Dokładny wzór, który pozwala obliczyć ilość koksu konieczną do utrzymania zalecanej temperatury w budynkach mieszkalnych i publicznych podany został w zarządzeniu rządowym z dnia 29 listopada 1954 roku, dostępnym na oficjalnych stronach internetowych Rządu kraju.

Na chwilę obecną koks opałowy jest łatwiej dostępnym materiałem, niż węgiel standardowy czy ekogroszek, nie zdobył sobie bowiem jeszcze podobnej popularności. Oto lista najpopularniejszych miejsc, gdzie bez problemu uda się nabyć potrzebną ilość koksu opałowego:

  • punkty handlu opałem, składy opału (specjalistyczne firmy zajmujące się skupywaniem opałów od produkujących go zakładów oraz jego dystrybucją)
  • prywatni dystrybutorzy stacjonarni (często są to przedstawiciele przedsiębiorstw z wieloletnią renomą, którym można zaufać)
  • duże markety budowlane (za ich wyborem przemawia opcja dostawy do domu, ale nie zawsze najkorzystniejsze ceny)
  • lokalne sklepy budowlane i z zaopatrzeniem do domu (najczęściej można w nich nabyć jedynie niewielkie ilości koksu opałowego do doraźnego stosowania)
  • prywatni dystrybutorzy przez Internet (często oferują atrakcyjne ceny, jednak warto zapoznać się z ich renomą, by wiedzieć, że dostarczony materiał będzie najwyższego sortu)
  • internetowe portale aukcyjne (ich zaletą jest możliwość zapoznania się z ocenami, jakie od poprzednich kupujących otrzymał sprzedawca, oraz konkurencyjność cen).

Obecnie osoby, które zastanawiają się, gdzie kupić koks opałowy, nie muszą już w tym celu osobiście wybierać się po jego odbiór. Duże markety budowlane, w których ofercie pojawia się ten materiał, proponują swoim klientom bezpłatne lub korzystne cenowo dostawy pod wskazany adres. Podobne udogodnienia proponują często indywidualni dostawcy, zamieszczający swojej oferty w popularnych serwisach ogłoszeniowo-usługowych w Internecie, a od pewnego czasu nawet na sieciowych portalach aukcyjnych.

Zakup koksu opałowego – co wziąć pod uwagę?

Przy podejmowaniu decyzji, gdzie kupić koks opałowy, korzystnie będzie zasięgnąć wcześniej opinii o jakości produktu oferowanego przez danego dostawcę. Wymiana informacji dotyczących metod ogrzewania to domena wszelkiego rodzaju portali czy forów dyskusyjnych o budownictwie, i tam też warto zwrócić się o poradę.

koks opałowy gdzie kupić

Zdarza się bowiem, że nieuczciwi sprzedawcy koksu opałowego, który powinien być oferowany kupującym jako materiał suchy, wylewają na niego wodę w celu zwiększenia jego masy. Użytkownik ma okazję przekonać się o tym niestety dopiero podczas spalania koksu, a wtedy najczęściej jest już za późno na reklamację i zakup alternatywnego opału na zimę.

Oczywiście, nie każdy rodzaj kotła czy pieca pozwoli właścicielowi na palenie koksem. Optymalne do tego są niektóre kotły stalowe, a także kotły żeliwne, natomiast część nowszego typu kotłów nie dopuszcza takiej możliwości. Na horyzoncie produkcji urządzeń grzewczych pojawiają się jednak korzystne zmiany, a coraz większa liczba producentów uwzględnia możliwość palenia koksem przy tworzeniu projektów sprzętów.

Należy także pamiętać, że na rynku występują różne rodzaje koksu – prócz koksu opałowego produkowane są również koksy odlewnicze, wielkopiecowe i metalurgiczne (hutnicze), stosowane szeroko w przemyśle. Przypadkowy zakup koksu do zastosowań przemysłowych nie pozwoli na zużytkowanie go w domowych warunkach ze względu na niedostatecznie wysoką temperaturę, osiąganą przez kotły w budynkach prywatnych. Na ogół można je rozróżnić po wielkości – koks opałowy sprzedawany jest w nieco większych fragmentach.

Palenie koksem – przyszłościowa metoda grzewcza?

Mimo szeregu korzyści, jakie płyną z opalania koksem, wiele osób, przyzwyczajonych do użytkowania tradycyjnego węgla bądź ekogroszku, wydaje się nieprzekonanych do tego pomysłu. Cena koksu na pierwszy rzut oka wypada niekorzystnie w zestawieniu z kwotami, jakie trzeba zapłacić za węgiel – na tonie węgla przy kupnie oszczędza się około 200 złotych.

To jednak tylko pozory, wynikające z mało wnikliwego ujęcia tematu. Tego rodzaju obliczenia nie uwzględniają bowiem oszczędności, jakie przynosi ogrzewanie pomieszczeń tak wydajnym materiałem, jakim jest koks opałowy. Jest on jakieś 20-30% bardziej wydajny od węgla, ostateczne koszta wypadają zatem bardzo podobnie.

Publiczna dyskusja o problemie wielkomiejskiego smogu oraz zagrożeniach dla zdrowia, jakie niesie za sobą jego wdychanie, z pewnością nie pozwoli legislatorom usunąć tej kwestii z pola widzenia aż do momentu znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania. Z tego względu łatwo ocenić, że w przyszłości przepisy ograniczające możliwości ogrzewania pomieszczeń paliwami generującymi zanieczyszczenia ulegną znacznej radykalizacji. Koks opałowy jest zatem perspektywicznym materiałem grzewczym, który stopniowo będzie poszerzał swoje grono odbiorców na rynku produktów opałowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *