Ekonomiczny sposób na zdrowe i skuteczne ogrzanie domu

Ogrzewanie domu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, nie należy do małych wydatków i jest dotkliwie odczuwalne w wielu domowych budżetach. Niezwykle istotne są także szkodliwe substancje, które powstają w wyniku spalania śmieci czy lakierowanego drewna w starych piecach. Mimo że ten sposób wydaje się ekonomiczny i dla wielu osób jest świetnym pomysłem na oszczędzanie, tak naprawdę ma fatalne skutki dla zdrowia, którego nie kupisz za żadne pieniądze. Dlatego nad ogrzewaniem domu warto dłużej się zastanowić już na samym etapie planowania jego budowy. Dzięki temu zminimalizujesz koszty późniejszego utrzymania budynku oraz zainwestujesz w ogrzewanie, które nie będzie szkodliwe dla zdrowia Twoich najbliższych.

Nowoczesne ogrzewanie, o którym mówi się coraz więcej

W ostatnich latach nie bez powodu coraz popularniejsze staje się ogrzewanie podłogowe na podczerwień. Jest to świetny i niedrogi sposób na zagrzanie nie tylko podłogi, ale też ścian oraz sufitów całego domu bez żadnych nieprzyjemnych konsekwencji dla naszego zdrowia. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na folię, czy na panelowe płyty grzewcze, dzięki energii elektrycznej emitują one ciepło ogrzewające podłogę albo ściany. Następnie nagrzewa się powietrze, które ma podobną temperaturę w całym pomieszczeniu, niezależnie od wysokości. Jest to jedna z najważniejszych różnic między ogrzewaniem na podczerwień a ogrzewaniem konwekcyjnym.

Dlaczego podczerwień poprawi jakość Twojego życia

W przypadku konwekcji, w której głównym nośnikiem ciepła jest dla nas grzejnik, zagrzane powietrze najpierw unosi się w górę, a potem opada, wraz ze spadkiem swojej temperatury. Następnie znów jest ogrzewane przez grzejnik i powtarza cały swój cykl. Dlatego tak często masz wrażenie, że Twoja głowa jest gorąca, ale stopy pozostają lodowate.

Konwekcja ma także inną, bardzo dużą wadę, która sprawia, że ten sposób ogrzewania nie jest dobry dla zdrowia. Wraz z unoszącym się i opadającym powietrzem, w ruch jest wprawiony także kurz oraz wszystkie inne roztocza i zarodki grzybów. Kiedy są w powietrzu, podrażniają oczy lub śluzówkę nosa, prowadząc często do łzawienia i kataru. Jest to szczególnie uciążliwe dla alergików, którzy są bardzo wrażliwi na takie alergeny.

ekonomiczne ogrzewanie domu - w jaki sposób?

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień działa inaczej. Przypomina ciepło, które odczuwamy podczas przebywania na słońcu i podobnie jak słońce ogrzewa przedmioty oraz ludzi, a nie samo powietrze. Co ciekawe, podczerwień jest często wykorzystywana podczas leczenia chorób związanych z krążeniem albo urazów mięśni i stawów. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sposobie ogrzewania?

  • równa temperatura w całym pomieszczeniu – dzięki temu, że nagrzewane są przedmioty, a nie tylko powietrze, temperatura w pokoju jest do siebie bardzo zbliżona niezależnie od wysokości;
  • brak wilgoci na ścianach – ogrzewanie ścian podczerwienią sprawi, że zapomnisz o takich problemach jak rozwój bakterii czy grzybów i unikniesz wydawania pieniędzy na walkę z roztoczami, która często jest bardzo czasochłonna i mało skuteczna;
  • większa oszczędność – podczerwień nie nagrzewa powietrza, ale same osoby i przedmioty, dlatego nie marnuje ciepła na procesy spalania czy transportu, co oznacza mniejsze zużycie energii oraz większą oszczędność pieniędzy;
  • nie zajmuje dużej powierzchni – instalując folie grzewcze, nie potrzebujesz już żadnych dodatkowych pieców, kominów albo miejsca, w którym mógłbyś przechowywać opał – dzięki temu masz więcej przestrzeni do wykorzystania na inne potrzeby;
  • niskie koszty montażu – nie musisz wydawać pieniędzy na drogie piece, kominy czy różnego rodzaju rury;
  • większa estetyka – folie są praktycznie niezauważalne, a panele grzewcze mogą stać dodatkowym elementem dekoracyjnym, jeśli dobrze zaplanujesz ich montaż. Ponadto ogrzewanie na podczerwień nie emituje żadnego brudu i nie wymaga regularnych przeglądów .

Wszystko, co musisz wiedzieć o montażu

Wbrew pozorom instalacja ogrzewania na podczerwień nie jest ani skomplikowana, ani droga. W zależności od rodzaju pomieszczenia oraz od tego, czy zależy nam na ogrzewaniu podłogowym, mamy do wyboru folie albo panele grzewcze. Dzięki nim zamontujesz w swoim domu ogrzewanie bez dużej ingerencji w jego konstrukcję.

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień uzyskamy dzięki specjalnym foliom, które umieszcza się pod parkietem. Warto wspomnieć, że taki montaż jest możliwy niezależnie od rodzaju podłogi, a jedyne, czego potrzebujemy, to instalacja elektryczna. Folie zapewniają bardzo duży komfort i są całkowicie niewidoczne, dlatego nie musimy się martwić, że nie będą pasowały do estetyki naszego wnętrza. Można je również bez żadnego problemu zastosować na ścianach oraz na suficie.

Równie ciekawym rozwiązaniem są panele grzewcze, które świetnie się sprawdzą przede wszystkim na ścianach. Dzięki różnorodności wzorów szybko dopasujesz ich wygląd do charakteru swojego wnętrza i zyskasz tym samym dodatkową dekorację. Temperaturę pomieszczeń możesz w każdej chwili kontrolować oraz dopasowywać do swoich potrzeb, a przyjemne ciepło jest odczuwalne już po kilku minutach od uruchomienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *