Co to jest inteligentny dom?

W dzisiejszych czasach z pewnością wszyscy przywykliśmy do tego, że technologia wokół nas stale się zmienia. Nowe telefony, inteligentne sprzęty domowe oraz szereg różnych innowacji, które wprowadzane są do urządzeń, z których na co dzień korzystamy, sprawiły, że na stałe przywiązaliśmy się do dobrodziejstw XXI wieku. Nie dziwi więc, że z roku na rok rośnie ilość zwolenników inteligentnych domów. Co to jest inteligentny dom? Ile kosztuje? Jak go zaprojektować? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przedstawiamy w naszym dzisiejszym artykule.

Czym jest inteligentny dom?

Odnosząc się do definicji wywodzącej się od angielskiej nazwy Smart Homeinteligenty dom to określenie urządzeń i szeregu systemów automatyki domowej. To dom, z którym domownicy mogą się swobodnie porozumień i wydawać różnego rodzaju komendy.

Poruszając zagadnienia, związane ze smart home, warto podkreślić, że jego podstawą jest tak zwany Internet Rzeczy, czyli — jak podaje Encyklopedia Zarządzania -: „(…) system, w którym przedmioty, wyposażone w specjalne sensory, komunikują się oraz wymieniają dane z komputerami, jak również innymi urządzeniami. Proces ten odbywa się za pomocą różnorodnych rozwiązań sieciowych, w szczególności bezprzewodowych”.

Ze względu na branżowe i techniczne pojęcia zagadnienie to może wydawać się skomplikowane i zawiłe. Jednak rozwiązania te powstały po to, aby ułatwiać nam codzienne życie, dlatego wbrew pozorom są niezwykle intuicyjne i proste w obsłudze. Za sprawą dowolnego urządzenia mobilnego na przykład telefonu lub tabletu, domownicy są w stanie kontrolować temperaturę w danych pomieszczeniach; natężenia światła oraz monitorować zużycie prądu poprzez włączanie i wyłączanie gniazdek. Oczywiście to tylko jedne z nielicznych funkcji inteligentnego domu. Poniżej podsumowanie najważniejszych z nich.

Najpopularniejsze urządzenia smart domu:

 • inteligentne oświetlenie,
 • inteligentne gniazdka,
 • inteligentne ogrzewanie,
 • inteligentne czujniki np. dymu,
 • monitoring,
 • rozbudowane systemy alarmowe.

Jakie korzyści niesie za sobą inteligentny dom?

Korzyści z tego typu rozwiązań jest wiele, jednak wśród najważniejszych z pewnością warto podkreślić:

 • wzrost bezpieczeństwa (na bieżąco jesteśmy informowani np. o zalaniu, pożarze, czy włamaniu);
 • intuicyjne zarządzanie przestrzenią osobistą, co znacznie przekłada się na wzrost poziomu życia domowników;
 • ograniczenie kosztów związanych z oświetleniem, czy systemem grzewczym;
 • ochronę środowiska za sprawą redukcji zanieczyszczeń i ograniczenia użytkowania energii.

Nie wspominając już o wygodzie i możliwości kontroli domu praktycznie z każdego miejsca, w którym mamy dostęp do internetu (i nie tylko, ponieważ zdarza się, że niektóre funkcje dostępne są także offline).

Ile kosztuje inteligentny dom?

Inteligentny dom - co to takiego?

Poznaliśmy już najważniejsze funkcje inteligentnego domu, dlatego czas najwyższy pochylić się nad wyceną. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych domów, na cenę będzie miało wpływ, wiele czynników takich, jak metraż, działka, czy dodatkowe usprawnienia. Można jednak pokusić się o oszacowanie ogólnych elementów wyposażenia, które znajdują się w każdym domu tego tupu.

Podstawowe koszty:

 • Rodzaj sterowania oświetleniem on/off – 1 szt. około 4 500 zł.
 • Oświetlenie ściemnianie – 1 szt. około 4 000 zł.
 • Oświetlenie LED – zasilacz około 200 zł; sterownik 600 zł.
 • Automatyczne rolety, które montowane są na oknach i bramach garażowych, to koszt od 8 000 zł.
 • Urządzenia do sterowania ogrzewanie około 2 500 zł.
 • Moduł do sterowania klimatyzacją około 2 000 zł.
 • Czujniki ruchów to koszt około 30 000 zł.

To tylko niektóre z kosztów, wpływających na cały kosztorys. Średnio cena tego tupu rozwiązań wynosi około 60 000 złotych, przy domach o standardowym rozmiarze.

Jak zaprogramować inteligentny dom?

Oczywiście, nie brakuje śmiałków, którzy próbowali sami swoich sił podczas tworzenia smart domów. Warto pamiętać o tym, że korzystamy z tego typu rozwiązań, również ze względów bezpieczeństwa, dlatego, aby mieć pewność, że wszystko działa, jak należy, niezbędne jest wsparcie specjalistów, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie oraz kompetencje do programowania.

Powstało kilka przewodników, jak tego dokonać, jednak ciężko jest w oparciu o schematy dostosować rozwiązania indywidualnie do naszych potrzeb. Często wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które znacznie przewyższają budżet, zatem warto dwa razy się zastanowić, zanim zaczniemy samodzielną zabawę z programowaniem.

Inteligentne domy to z pewnością przyszłość, która za kilkanaście lat stanie się standardowym rozwiązaniem w każdym miejscu. Oszczędności, bezpieczeństwo oraz znaczna poprawa jakości życia to z pewnością trzy kluczowe cechy, które wpływają na tak duże zainteresowanie tego typu rozwiązaniami.

Warto pamiętać o tym, aby korzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy posiadają już jakieś doświadczenie i na przykład rozbudowane portfolio, ponieważ to dodatkowa pewność, że nasz dom sprosta naszym oczekiwaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *